06 mai 2024

În culisele Campionatului Mondial de Fotbal din 1994, cu Ionel Stoica

Sportivii români au obținut mereu rezultatele remarcabile în competițiile internaționale, aceste performanțe atingând o culme foarte greu sau imposibil de repetat: Olimpiada de vară din 1984, care a avut loc în Los Angeles, în SUA, unde România a reușit să obțină performanța uimitoare de a se clasa pe locul doi în lume, după țara gazdă, la numărul de medalii de aur – 20 de titluri olimpice – și pe locul 3 după numărul total de puncte, cu 53 de medalii în total.

Zece ani mai târziu, în 1994 și tot în Statele Unite ale Americii, naționala de fotbal a României a fost la un pas să joace în semifinala Campionatului Mondial de Fotbal contra Braziliei, după ce a învins clar Columbia, marea favorită la trofeu, și Argentina. Ghinionul nu i-a permis însă echipei conduse de Gică Hagi să treacă de Suedia, în sferturi.

Și cum invitatul meu de astăzi este chiar Ionel Stoica, comentatorul sportiv a cărui voce ați auzit-o în acele zile în trasmisiile în direct de la Campionatul Mondial, vă invit într-o călătorie în culisele acelui eveniment sportiv major.